Soldater
Veteraner
Pårørende
Anerkendelse
Frivillighed
Veterancentret har skabt en interaktiv spiloplevelse, som skal lære elever i 4. - 6. klasse, hvordan det er at have en far eller mor, der er udsendt for Forsvaret.
De forskellige spillekort fortæller om en oplevelse, Julie har, hvor eleverne skal tale om og beslutte, hvordan Julie reagerer. Grafik: Play Circle
Af Sebastian Søby, Veterancentret
Det er et af de valg, eleverne sammen skal tage, når de kaster sig ud i at spille Julie, et helt nyt undervisningsspil fra Veterancentret til elever i 4. – 6. klasse. I spillet følger man Julie på 12 år, mens hendes far er udsendt. Spillet giver eleverne et indblik i, hvad det vil sige at have en far eller mor, der er udsendt på en international mission for Forsvaret. Gennem Julies historie vil eleverne tale om følelser som savn, bekymring, stolthed og glæde.
Julie bliver senere på efteråret en del af et større oplysningsprojekt i Varde Kommune, hvor skoler og børnehaver skal afprøve et nyt undervisnings- og dialogmateriale. Efter at have samlet erfaringer ind i Varde Kommune er hensigten at udbrede oplysningspakkerne til resten af landet.
Materialet, som er udviklet og samlet af Veterancentret og Varde Kommune, består af fire pakker, der er målrettet henholdsvis børnehave, indskoling, mellemtrin og udskoling.
Formålet er dels at styrke elevernes viden om, hvordan det er at have en far eller mor, der er udsendt, og dels at gøre det nemmere for de børn, der oplever at skulle undvære en forælder, at snakke om det med både skolekammerater og voksne.
Julie er udviklet af Play Circle for Veterancentret.
Skoler kan gratis bestille et klassesæt med 7 spil, en lærervejledning og adgang til en online version af materialet, som kan bruges i undervisningen.
Kontakt Veterancentret på 7281 9700 eller vetc-myn@mil.dk.